Yaya üst geçidi yapılacak

09/11/2015

Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, ilçe merkezinde demiryolu güzergahında çekilen duvarlar sonucu ulaşım güçlüğü sağl

Geçtiğimiz yıl Genç ilçesinde 1 vatandaşın trenin altında kalarak hayatını kaybetmesinin ilçe basınında gündeme getirilmesi ve oluşan yoğun kamuoyu tepkisinin ardından Devlet Demiryolları Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından, Genç ilçe girişinde hemzemin geçidinden Sait Göker Caddesi’ne kadar olan alana beton duvarlar örüldü. Demiryolu güzergahına duvar örülmesi ise bu defa Yenişehir Mahallesi ile Kültür Mahallesi’nde bulunan vatandaşların çarşı merkezine ulaşım güçlüğü yaşamalarına neden oldu.

 

Durumu Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan’a ileten vatandaşlar, yaşanan soruna çözüm üretilmesini istedi. Bahse konu alanda bir yaya üst geçidinin belediye bütçesini aşacağını ifade eden Başkan Topraktan, konuyu Devlet Demir Yolları yetkililerine iletip, soruna bir an evvel çözüm bulunmasını talep etti. İlgili kurumun yaptığı değerlendirmeler sonucu ise bahse konu yerde engelli asansörü bulunan bir adet yaya üst geçidinin yapılacağını belirten Başkan Topraktan şunları söyledi: “İlçemiz Kültür Mahallesi Murat Caddesi ile Yenişehir Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi arasında kalan demiryolları çevresine duvarlar örüldüğü için vatandaşlarımız ulaşım güçlüğü çekmeye başladı. Durum ile ilgili yaptığımız değerlendirmeler sonucu belediye olarak buraya bir üst geçit yapmamız bütçe olarak mümkün görünmedi. Bunun ile ilgili bir takım çalışmalar yapıp durumu Devlet Demir Yolları yetkililerine iletip ısrarla bir an evvel çözülmesi konusunda görüş bildirdik. Hafta içinde ilçemize gelen yetkililer, fen işleri ekibimiz ile birlikte bahse konu yerde engelli asansörü de olacak bir adet yaya üst geçidi için proje çalışmalarına başladı. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte mevsim şartlarının da el vermesi halinde yapım çalışmalarına başlanacak. Üst geçit yapım talebimizi olumlu karşılayan Devlet Demir Yolları Malatya Bölge Müdürlüğü yetkililerine ilçe halkım adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.