Kaldırım yasakları’ kaldığı yerden

27/07/2015

 

Genç Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ‘kaldırım işgali yasağı&rsquo


“Kaldırımlar ortak kullanım alanlarıdır”

Genç Belediyesi Zabıta Amiri Hazin Işık, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan kaldırım yasağı uygulamasının kararlılıkla devam edeceğini söyledi. Kaldırımların, halkın ortak kullanım alanlarıolduğunu söyleyen Işık, tüm esnafların daha hassas davranmaları gerektiğini söyledi.

 

Geçtiğimiz yıl Genç Belediyesi tarafından uygulamaya konulan kaldırım yasakları, bu yılda kesintisiz devam edecek. Kaldırım yasakları ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç Belediyesi Zabıta Amiri Hazin Işık, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan kaldırım yasağı uygulamasının kararlılıkla devam ettiğini söyledi. Işık açıklamasında şunları belirtti: “ Saygıdeğer Genç İlçe Esnafı, toplumların ortak yaşama geçişlerinde, herkesin uyması gereken bazı kuralları beraberinde getirmiştir.Bu kural ve kaideler o yerleşim alanlardaki tüm toplumun hak ve hukukunu, sağlık, sıhhat ve sükuneti sağlamak amacıyla bir hemşerilik hukukunu da birlikte var etmiştir. Memurluk hayatımın başlangıcından bugüne kadar bir sorun olan, kaldırımların işgali hala sorun olarak var oluşu görevimin dışında beni derinden üzdüğünü acı bir gerçekte de olsa söylemek zorundayım, bu sorundan kaynaklı görüntüler günümüz insanına ve ilçemize Halkına yakışan görüntüler değil. Zabıta Amiri birimi olarak kamuya ait yerlerin işgaline  Belediyemiz emir ve yasakları uygulama yönetmeliği gereğince işgaline izin verilmeyeceği gibi, görevimiz açısında yasal bir zorunlulukta arz etmektedir. Özelde İlçe Esnafı genelde ilçe halkı hepimiz birlikte bu gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet veren engel ve görüntü kirliliği oluşmaması açısından, hepimize büyük sorumluluklar düştüğü kanısındayım. İlçe sakinlerin huzuru açısından Belediyemizin emir ve yasakları uygulama yönetmeliği gereğidir. Zabıta Memurlarımız görevlerini ifa ederlerken, bir kısım esnaf, mesai arkadaşlarıma ithamda bulunuyorlar, bu bizi üzüyor, bizim görevimizle ilgili eleştirileriniz önemli ve önemsediğimizi değer biçtiğimizi bilmenizi isterim. Ama esnaflarımız arasında farklı bir muamelede bulunmamız söz konusu bile olamaz, esnaflarımızın bakış açıları ve siyasi düşünceleri ne olursa olsun, bizim için saygıdeğerdirler, görevimizi yaparken tüm esnaflarımıza aynı mesafede olduğumuzu özellikle bilmenizi isterim, genel bakış açımız bu, Memur arkadaşlarımımın görevlerini  yaparlarken belki  zaman zaman gözden kaçırmış küçük çapta ufak tefek şeyler olabilir ama kesinlikle bu birilerin kayırdığını göz ardı edildiği kayırma yapıldığı anlamını yükleyip bir tavra takınmanın anlamı yok. Çünkü Rahatlıkla söyleye bilirim ki hiçbir mesai arkadaşım esnafları kayırma gibi bir düşünce içerisinde olamadıkları gibi çok hassas davrandıklarını Amirleri olarak çok yakından biliyorum. Tabii ki bizimde zaman zaman eksiğimiz veya gözden kaçırdığımız bazı durumlar olabilir insanız ama bunun arkasına sığınarak Zabıta eşit davranmıyor Belediye ayrım yapıyor düşüncesine kapılmak doğru bir düşünce değildir.

Belediye, O Belde belediye sınırları içinde yaşayan halkı temsil ettiği bir kurumdur. Belediye çalışanları olarak bizler hizmet amaçlı ilçe sakinlerin huzuru sükunu, çevre temizliği ve idari yönden belediye emir ve yasakları uygulayan bu kurumun bir birimi olarak, görevimizin yapılması siz saygıdeğer İlçe Halkın yararınadır. Bu düşünceyle siyası bakış açımız ne olursa olsun genç ilçemiz bizim ortak değerimiz ve sevdamız olarak kabullenip, sahip çıkmalıyız, bu sorumluluk bilinciyle halkımızın ortak kullanım alanı olan kaldırımları işgal etmeyelim çünkü o kaldırımlar yirmi bin nüfusun her bir ferdin yürüme hakkının olduğu bir alandır, siz esnaflar ve hepimiz bu nüfusun dahilinde olup aynı haklara sahibiz birbirimizin haklarına riayet etmek mecburiyetindeyiz. Başkaların hak ihlalinde bulunmayalım çünkü insan olmanın gereği de budur. Saygıdeğer esnaflar cezalarla bu sorunu çözme düşüncesinde değiliz, esnaflarımızla ortak bir akıl ve sorumlulukla istişare yoluyla çözme gayretindeyiz, cezai uygulamaların yapılması kolay ve asli görevimizdir de. Ama diyorum ki ya Zabıta, Polis, Jandarma olmadan hiçbir yaptırımın etkisinde ve korkusuyla değil, vijdani muhakememiz ve insani sorumluluğumuzla hem kendi hem başkasının haklarını tanıyıp değer verdiğimizde yaşam anlamlı kılınabiliri, küçük egolarımızın esiri olmayalım küçücük hesapların peşinde koşmayalım, bunu başardığımız an yüksek bir ahlak ve asaletli bir yaşamı yakalamış ve yaşamaya hak etmiş oluruz. Aksi halde küçücük bir varlık, ilkel egolarımızın esiri basit birer nesne oluruz buda günümüz insanına yakışan bir yaşam biçimi değil. Bu umutla birlikte güzel yarınlar için temiz bir çevresiyle yeşil alanları ile bol olan yaşanabilir ilçemizi gelecek coçuklarımıza hazırlayalım güzel bir  yerleşim alanı var edelim inanın zor bir şey değil yeter ki küçük hesaplardan biraz uzaklaşalım çünkü bizim gidecek başka bir genç ilçemiz yok kıymet biçelim. Saygılarımla”