Bakan Yılmaz Ve Milletvekili Taş Genç Belediyesi`ni Ziyaret Etti.

30/05/2014

Genç Belediyesi`ni ziyaret eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan`dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 


Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Genç’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, Genç Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ile bir süre görüştü. Ziyarette Belediye Başkanı Topraktan, Bakan Yılmaz'a belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Genç  Belediye Başkanlığı görevini yaklaşık 4 ay önce devir aldığını ve bu tarihten itibaren çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan yaptığı açıklamada, ‘‘ İlçemizde siz değerli misafirleri ağırlamaktan son derece mutluyum. Genç İlçesi Bingöl’e 20 km uzaklıkta olup toplam 5 mahalleden oluşan, Bingöl ilinin en büyük ve en güzel ilçesidir. Belediyemiz iki ayrı hizmet binasında 9 birim aracılığıyla Genç halkına hizmet vermektedir. Hizmet anlamında görevli personel sayımız toplamda 143 kişidir. Bunun 52’si kadrolu 46’sı hizmet alımı yoluyla istihdam edilen 45’ide İşkur’un bize göndermiş olduğu personellerdir. Belediyemiz Hizmet üretim sunumunu 16 iş makinesi ve hizmet aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Bunun yanında Belediyemizin 29 gayrimenkulü bulunmaktadır. Belediyemizin 2014 yılına ait bütçesi 16 milyon 300 Bin TL’dir. 1 milyon TL piyasaya, 8 milyon TL kanalizasyon ve arıtmaya olmak üzere toplamda 9 milyon TL borcumuz bulunmaktadır. 2013 yılında başlanan ve hala devam eden kanalizasyon alt yapı çalışmaları yüzde 70 oranında tamamlanmış olup kısa sürede bitirilmesine çalışılmaktadır. Üst yapı çalışmaları için talep edilen İller bankası kredisinin serbest bırakılması için işlemlerimiz devam etmekte olup en kısa süre zarfında ihaleye çıkılıp yapımına başlanacaktır. Arıtma tesisimizin inşaatı ise yanlış yer seçiminden dolayı durdurulmuştur. İlçemizin en büyük sorunu ise içme suyu sorunudur.  Halen ilçemizin su ihtiyacını 4 ayrı kaynaktan sağlamaktayız. Kaynaklarımızın ikisi cazibelidir. Diğer ikisi ise elektrik enerjisi ile kullanılmaktadır. Su temini için kullandığımız elektriğin belediyemize aylık ortalama masrafı 30 Bin TL’dir. Bu önemli sorunumuzu merkezi yönetimin himayesi ve desteğiyle Yenisu köyü bölgesinde debisi yüksek kaynağın kullanılması halinde ilçemizin su ihtiyacını çözmüş olacağız. İlçemizin en büyük sorunları ise terminal, minibüs durağı, mezbaha ve yeşil alanların bulunmamasıdır. Bu konuda Belediye olarak yoğun bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Yer tespitleri konusunda ise ciddi mesafeler kaydettik. Kaymakamımız Abdullah Köklü’nün bu tesislerin yapılması için ciddi gayret ve destekleri olmuştur. Bu uyumlu çalışmalar ile Genç halkına yapılacak olan hizmetlerden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. İlçemizin yeşil alan sorununu 5 ayrı noktada hazırlamakta olduğumuz projeler ile gidermiş olacağız. Ayrıca engelliler, yaşlılar, kadınlar ve her kategoride ki insanlarımız için sosyal belediyecilik konusunda neler verebiliriz diye çalışmalar sürdürmekteyiz. Genç halkının bizden beklediği 7 ayrı sorunu sizlere sunarak konuşmama son vermek istiyorum. Sorunlarımız ise sırasıyla şöyle:

1-    İçme suyu konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

2-     İlçemizin doğusunda yapımı devam eden baraj inşaatlarına malzeme taşıyan ağır yüklü kamyonların şehir içinden geçmesi nedeniyle yaşanan sıkıntının önüne geçmek için acilen çevre yolunun yapılmasına başlanması.

3-    İlçe merkezinde 4 ayrı noktadaki afet konutlarının acilen kentsel dönüşüm programına alınması.

4-    Bingöl-Genç Karayolu arası olan bölünmüş yolun ışıklandırılması.

5-    İlçe Devlet Hastanemizin Doktor ve personel konusunda olan yetersizliğin acilen giderilmesi gerekiyor. Çünkü bu konuda Genç halkından çok aşırı bir tepki görmekteyiz.

6-    Murat Nehri ıslah projesine acilen başlanılması.

7-    İlçemizin kalbi olan çamlık alanın çeşitli nedenlerle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olması münasebetiyle korunması için Orman Şefliğimize ivedilikle ilk yardım müdahale aracı ile bir adet arozöz kazandırılması.

Başkan Topraktan, ilçenin en önemli 7 sorununun ivedilikle çözümü konusunda AK Parti hükümetinden yardım beklerken Bakan Yılmaz’a ziyaretinden ötürü teşekkür etti.

Başkan Topraktan’ın ardından söz alan ve sorunların çözümü konusunda ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerinin sözünü veren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, belediyelerin hizmet üretirken Avrupa Birliği ve proje bazlı yatırım desteği veren kurumların fonlarından yararlanmalarını tavsiye etti.


Bakan Yılmaz Ve Milletvekili Taş Genç Belediyesi`ni Ziyaret Etti. Belediyemiz iki ayrı hizmet binasında 9 birim aracılığıyla Genç halkına hizmet vermektedir. görevli personel sayımız toplamda 143 kişidir