Arıtma tesisi tamamlanıyor

28/11/2016

 


Yer seçiminden dolayı önceki yıl yapımı durdurulup tesisin daha aşağısında yapılması planlanırken DSİ Şube Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘baraj ve taşkın kod içerisinde yer alması’ durumları gerekçe gösterilerek, tesisin mevcut alanda yapımına devam etmesi yönünde karar alınması sonucu geçtiğimiz yıl tekrardan yapımına devam edilen Atık Su Arıtma Tesisi, tamamlanma aşamasına geldi.

Genç ilçesinin köklü sorunları arasında yer alan atık su arıtma tesisi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Genç ilçesi girişi Küçük Sanayi Sitesi mevkiinde belediye tarafından Milli Emlak Müdürlüğünden tahsis edilerek 20 bin metrekare alan üzerinde yapımına devam edilen Atık Su Arıtma Tesisinde havalandırma tankı ve çamur yoğunlaştırma tankının yapım çalışmaları devam ediyor.

Tesisin tamamlanma aşamasına geldiğini ve tamamlanması ile birlikte çirkin görüntü ve çevreye yayılan pis kokunun tarihe karışacağını söyleyen Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan şunları söyledi. “İlçemizde yapımı tamamlanma aşamasına gelen tesisimiz son teknolojik donanımlara sahip. Tesise bağlanacak kanalizasyondan akacak atık su ilk olarak giriş ünitesine buradan havalandırma ve çökertim havuzlarına akabinde ise kum ve yağ tutucu bölümlerine aktarılacak.  Burada da işlemleri tamamlanan atık su temiz su olarak Murat Nehri’ne dökülecek. Tesisin koku giderici özelliği sayesinde hiçbir şekilde ortaya kötü kokular yayılmayacak. Tesisimizin tamamlanması ile birlikte ilçemizin çok önemli sorunlarından biri daha çözülmüş olacak” dedi.